Британія заблокувала вивезення картини Боттічеллі вартістю £10 млн

Сандро Боттічеллі «Богородиця з немовлям на троні» (1470-ті)
Сандро Боттічеллі «Богородиця з немовлям на троні» (1470-ті)
Сандро Боттічеллі «Богородиця з немовлям на троні» (1470-ті)
Фото: Sotheby’s

Уряд Великої Британії тимчасово заборонив експорт рідкісної картини Сандро Боттічеллі «Богородиця з немовлям на троні» (1470-ті), яка нещодавно була продана на аукціоні Sotheby’s у Лондоні за £9,7 млн (з урахуванням комісії). Цей твір перебував у приватній колекції 120 років й майже не був відомий науковцям.

Відомо, що за картину змагалися щонайменше дев’ять учасників, торги тривали близько восьми хвилин, і фінальна ціна значно перевищила попередню оцінку в £2–3 млн. Це встановило новий рекорд для ранніх робіт Боттічеллі на аукціонах. Станом на сьогодні аукціонний рекорд майстра належить роботі «Портрет юнака з медальйоном», яку було продано у 2021 році за $92 млн.

Заборона на експорт діятиме до 8 серпня й має на меті дати час британським музеям або інституціям викупити картину та зберегти її для нації. Рекомендована ціна становить £9,96 млн, ще £272 тис. ПДВ можуть бути повернуті у випадку придбання культурною установою.

Картина має багату історію: на початку XIX століття вона зберігалась у флорентійському монастирі, згодом перейшла до італійського дилера Елії Вольпі, а у 1904 році її придбала британська колекціонерка леді Вонтідж. Відтоді твір перебував у родинному маєтку й був майже недоступним для публіки.

Експерти вважають цю роботу ключовою для розуміння ранньої творчості Боттічеллі та його зв’язків із мистецтвом епохи Відродження. У разі збереження в країні картина отримає нове життя не лише як мистецький скарб, а й як об’єкт наукового дослідження.