Герхард Ріхтер очолив рейтинг найпопулярніших сучасних художників світу

Художник Герхард Ріхтер
Художник Герхард Ріхтер / Фото: faz.de

Видатний 92-х річний німецький художник Герхард Ріхтер вже 21 рік поспіль є лідером рейтингу “Компас мистецтва” (Kunstkompass). Цей престижний список найвпливовіших сучасних художників світу щорічно публікується в німецькому політико-економічному журналі Capital.

Ріхтер, який працює в Кельні, продовжує тримати планку, демонструючи незмінний інтерес до його творчості. Слідом за ним у рейтингу йдуть Брюс Науман зі США та німці Георг Базеліц і Розмарі Трокель.

На п’ятому місці є британський скульптор Тоні Крегг, який проживає в німецькому місті Вупперталі, випередивши американську художницю та фотографа Сінді Шерман. Далі йдуть датсько-ісландський художник-інсталятор, що живе в Берліні, Олафур Еліассон, німецький художник і скульптор Ансельм Кіфер, багаторазовий учасник всесвітньої виставки сучасного мистецтва documenta Вільям Кентрідж з Південної Африки та німецький художник-мінімаліст Імі Кнебель.

Спеціальний рейтинг найбільш значущих у світі, але вже померлих художників, який був запроваджений з 1987 року під назвою “Олімп”, відкривають Йозеф Бойс (1921-1986 рр.), Енді Уорхол (1928-1987 рр.), німецький художник Зігмар Польке (1941-2010 рр.) та франко-американська скульптор Луїза Буржуа (1911-2010 рр.).

Рейтинг “Компас мистецтва”, існує з 1970 року, є одним з найавторитетніших показників успіху в світі мистецтва. Його ініціатором став німецький арт-критик та економічний оглядач Віллі Бонгард. Ідея ґрунтується на тому, що якість витвору мистецтва не піддається виміру, проте можна оцінити резонанс, який він викликає. Останнє і стало основним критерієм відбору лідерів.

Бали присуджуються художникам за проведення персональних виставок у 300 обраних музеях та виставкових залах, за купівлю їхніх робіт художніми галереями, за участь у відомих міжнародних виставках, наприклад, у Венеціанській бієнале, за публікацію оглядів творчості кандидата у спеціалізованих журналах, за організацію художником інсталяцій своїх витворів мистецтва у громадських місцях.

При цьому комерційні показники, такі як ціни на роботи та обсяг продажу, а також суб’єктивні оцінки щодо інтелектуальних вимог чи естетики, не враховуються. І оскільки бали нараховуються кандидату за весь його творчий період загалом, то зрушити з п’єдесталу лідерів арт-ринку, таких, як Герхард Ріхтер, який створює, виставляється та обговорюється на міжнародному рівні ось уже 60 років, неможливо.