Колекціонер Перелман через суд вимагає у страхової компанії $410 млн

На фото: Untitled (1971) Сая Твомблі, Campbell’s Soup Can Енді Воргола та Letter About Rocks #2 Брайса Мардена в їдальні маєтку Перелмана до пожежі. Джерело: Верховний суд штату Нью-Йорк
На фото: Untitled (1971) Сая Твомблі, Campbell’s Soup Can Енді Воргола та Letter About Rocks #2 Брайса Мардена в їдальні маєтку Перелмана до пожежі.
Джерело: Верховний суд штату Нью-Йорк
На фото: Untitled (1971) Сая Твомблі, Campbell’s Soup Can Енді Воргола та Letter About Rocks #2 Брайса Мардена в їдальні маєтку Перелмана до пожежі
Джерело: Верховний суд штату Нью-Йорк

У Нью-Йорку розпочався судовий процес між відомим колекціонером, якого колись вважали найбашатшою людиною США — Роном Перелманом та групою страховиків через позов на $410 мільйонів за п’ять творів мистецтва, які, за словами колекціонера, постраждали під час пожежі в його маєтку в Гемптонсі у 2018 році.

Серед робіт: дві картини Енді Воргола, дві Еда Руше та одна Сая Твомблі. Перелман наполягає: хоча пошкодження можуть бути “номінальними”, картини “втратили свою глибину, блиск і характер”, що й стало підставою для страхового позову. «Усі роботи втратили свою сутність», — сказав він у скарзі.

Юристи страхових компаній (зокрема Lloyd’s of London і Chubb Ltd.) стверджують, що жодних видимих пошкоджень не зафіксовано. Більше того, частину робіт на тому ж поверсі вже було оплачено за страховими позовами, але ці п’ять — під сумнівом. Загалом колекціонеру було вже виплачено понад $100 млн.

За словами представників Перелмана, його страхові поліси дозволяють не просто реставрувати пошкоджені твори, а отримати за них повну застраховану вартість — навіть якщо вона суттєво перевищує ринкову. Це дає змогу замінити роботи на мистецтво аналогічної якості, незалежно від того, чи планував колекціонер їх продавати. Так, наприклад, одна з картин — «Банка супу Кемпбелла» Енді Воргола — була застрахована на $100 мільйонів, хоча у 2018 році її ринкова оцінка становила лише $12,5 мільйона, згідно з судовими документами.

Водночас адвокати Перелмана вказують: «У будинку лило, як із відра. Роботи були переміщені кілька разів і залишались у вологому середовищі понад 12 годин». У процесі також згадується, що відомий колекціонер Кен Гріффін та артдилер Ларрі Гагосян відвідали будинок перед подачею позову. Гріффін згодом купив у Перелмана роботу Брайса Мардена за $30 мільйонів — із того ж приміщення, що й пошкоджені твори.

Захист страховиків вважає цю справу «грошовою атакою» на фоні фінансових проблем Перелмана: з 2020 по 2022 рік він продав 71 твір мистецтва майже на мільярд доларів — частково через падіння вартості акцій його компанії Revlon, що призвело до банкрутства у 2022 році.

Суддя Джоел М. Коен веде процес без присяжних. Очікується, що суд триватиме три тижні. Серед свідків — сам Перелман, а також експерти-консерватори та аналітики.