Перехоплення естафети: Китай випереджає Велику Британію

Вид на Гонконг / Фото: Tim Durgan/Unsplash
Вид на Гонконг / Фото: Tim Durgan/Unsplash
Вид на Гонконг / Фото: Tim Durgan/Unsplash

Ринок мистецтва Великої Британії продовжує скорочуватися через наслідки Brexit та зміни у глобальному розподілі багатства. У 2023 році імпорт витворів мистецтва та антикваріату до країни впав на 16%, скоротивши частку Великої Британії у світовому імпорті до 7% (у 2010 році цей показник становив 30%). Тим часом Гонконг, завдяки спрощеним умовам торгівлі, збільшив свій імпорт на 9%, підвищивши частку до 18%, обігнавши Велику Британію, пише The Art Newspaper.

Падіння торкнулося й експорту: зниження на 16% за рік та 60% з 2019 року. Для порівняння, у 2019 році Велика Британія майже зрівнялася зі США, але зараз її частка становить 15%, тоді як США зберігають 35%. Причиною такого падіння став не лише Brexit, але й переорієнтація продажів до Азії.

За даними звіту Art Basel/UBS, загальний обсяг артринку Великої Британії у 2023 році знизився на 8% до $10,9 млрд, що на 15% менше, ніж у 2013 році. Найбільше падіння зафіксоване у сегменті робіт вартістю понад $10 млн — обсяг продажів упав на 42% за вартістю та 35% за кількістю угод, опустивши країну з другого на третє місце у світі після Китаю.

Мартін Вілсон, голова Федерації британського артринку, наголошує: Велика Британія залишається одним із трьох провідних гравців на ринку мистецтва, але для утримання позицій необхідно спростити імпортно-експортні процедури.

Експерти зазначають, що ключовими факторами падіння є зміни у світовому розподілі багатства та переміщення покупок до Азії. Гонконг, як основний центр міжнародної торгівлі мистецтвом в Азії, виграв завдяки низьким або відсутнім податкам на імпорт і ПДВ, а також простим митним процедурам.