«Подих весни» Івана Марчука виставили на аукціон з оцінкою до $200 тисяч

Картина Іван Марчук, Подих весни, 1995
Іван Марчук, Подих весни, 1995
Іван Марчук, «Подих весни» (1995)
Фото: Goldens

З 14 по 22 травня в аукціонному домі Goldens пройдуть торги 68-го аукціону «Українське колекційне мистецтво». До колекції увійшли твори провідних українських митців ХХ – початку ХХІ століття. Добірка охоплює різні художні напрями, покоління й регіони, відображаючи глибину, традицію та інновації українського живопису.

Найдорожчою картиною на аукціоні є робота Івана Марчука «Подих весни» (1995) , її попередня вартість складає $150 000 – $200 000. (Оновлено: картину «Подих весни» було продано за $118,000).

Живописне полотно Марчука є характерним прикладом його авторської техніки, відомої як пльонтанізм, що поєднує в собі елементи імпресіонізму, експресіонізму та абстракції. Фігура зіткана з тисяч тонких, хаотично переплетених ліній, що нагадують живі корені, гілки або нервові волокна. Вони формують майже скульптурну текстуру, яка створює ілюзію просторової глибини та руху. Особливо виразними є деталі обличчя, рук, а також куля з гілок — можливо, метафора весняного оновлення або нового життя. Дрібні мазки-нитки створюють тканину зображення, яка ніби мерехтить і пульсує. Колористика стримана, переважають сірі, бежеві, кремові та приглушено-золотисті відтінки, які передають лагідне світло весняного пробудження.

Інші топ-лоти аукціону:

  • Микола Глущенко, «Море. Чатир-Даг» (1970) — $100 000 – $150 000
  • Йосип Бокшай, «Півонії» (1947) — $50 000 – $70 000
  • Олекса Новаківський, «Жнива» (1925) — $50 000 – $60 000

Також серед відомих авторів — Іван Труш, Давид Бурлюк, Марія Примаченко, Роман Сельський, Сергій Шишко, Ференц Семан та інші. Колекція включає академічний і пленерний живопис, наїв, модернізм, а також твори інтелектуального опору.

Микола Глущенко, «Море. Чатир-Даг» («Рука Творця»), 1970
Микола Глущенко, «Море. Чатир-Даг» («Рука Творця»), 1970

Як зазначають організатори аукціону, на особливу увагу заслуговують дві роботи Миколи Глущенка 1970-х років. В цей період художник звертається до створення пейзажів, сповнених яскравих кольорів і світла, демонструючи вплив імпресіонізму та постімпресіонізму. Його роботи цього часу вирізняються декоративністю, узагальненістю форм і колористичною сміливістю, що підкреслює зрілість художника.

Марія Примаченко, «Довгошій у квітах», 1972
Марія Примаченко, «Довгошій у квітах», 1972

До блоку наївного та декоративного мистецтва увійшли твори Марфи Тимченко, Марії Примаченко, Єлизавети Миронової та Степана Ганжі. Ця група уособлює неперервність українського наївного та декоративного мистецтва. Марія Примаченко вже по праву вважається національним символом, чия фантастична фауна й квіткові мотиви стали візуальним кодом української культури.

Сергій Сишко, «У парку Голосієво», 1975
Сергій Сишко, «У парку Голосієво», 1975

Класичний та пленерний живопис в колекції аукціону представлені творчістю київських митців Сергія Шишко, Євгена Волобуєва та Павла Горобця. Ці художники є уособленням академічної школи з глибоким відчуттям пейзажу та жанрової сцени. Сергій Шишко — майстер київських міських пейзажів.

Йосип Бокшай, «Півонії», 1947
Йосип Бокшай, «Півонії», 1947

Живопис закарпатської школи представлений в добірці творами засновника закарпатської школи живопису Йосипа Бокшая, його учня Андрія Коцки, Федіра Манайла та андеграундного митця-шістдесятника Ференца Семана.

Виставка відкрита щодня з 12:00 до 19:00 у залі Goldens або онлайн на gs-art.com. Завершення торгів — 22 травня о 19:00. Адреса: Київ, вул. Леоніда Первомайського, 4. Вхід вільний.