У Національному морському музеї міста Гданська з 6 грудня 2024 по 30 березня 2025 відбудеться ретроспективна виставка “Погляд у Безмежність” видатного українського художника, члена Золотої гільдії Римської академії сучасного мистецтва Івана Марчука. За версією британської газети «The Daily Telegraph» його ім’я віднесене до сотні геніїв людства, які створюють багатовимірний образ сучасного світу і, випереджаючи час, визначають напрямки і перспективи розвитку постіндустріальної цивілізації.
“Вічний мандрівник, прикутий до мольберта”, – сказав про себе Іван Марчук – митець великої сили і пристрасті, багатої творчої інтуїції, майстер високої художньої культури, філігранної живописної пластики.
Маючи глибоке філософське світобачення, художник творить образ, який відбиває найглибші потрясіння нашої доби. Його живопис – це послання до людей: про мир і щастя, добро і зло, життя і смерть, про найвищі ідеали любові.
Вічні теми буття – це його теми.
Близько 40 картин, які репрезентують сім з 15 творчих циклів митця, познайомлять шанувальників мистецтва зі світоглядною системою Івана Марчука, що закорінена на високій естетиці та глибоких засадах екологічної свідомості. Адже в мистецькій спадщині художника розкрилися потужні резерви народної мудрості, взяті, здається, з глибин «золотого віку» людства, закладені екологічні (моральні) імперативи, які, на думку критиків, вказують шлях із цивілізаційного тупика.
На виставці особливе місце займатимуть роботи з циклу «Голос моєї душі». Кожне полотно цього циклу є притчею й одкровенням, формулою світобудови й ключем до її розв’язання. А ось роботи з циклу «Погляд у безмежність» відкриють нові і нові горизонти Всесвіту.
Окрім того, відвідувачі виставки зможуть познайомитися з новаторським творчим методом, котрий докорінно змінив погляди на можливості творення сучасного візуального мистецтва, авторською технікою – «пльонтанізм» (від слова «пльонтати» – плести, переплітати), котра балансує на межі рукотворного і технологічного і через складність філігранного виконання і трудомісткість практично не підлягає повторенню.
Виставка Івана Марчука у Гданську виконує функції народної дипломатії: утверджує місце українського мистецтва в європейському просторі, а європейського мистецтва – у контексті світового