Провенанс чи конфіскація: ЄС запроваджує жорсткі правила імпорту культурних цінностей

TEFAF
TEFAF
Фото: TEFAF

Європейське регулювання, що набуде чинності 28 червня, зобов’яже проводити ретельне дослідження провенансу культурних об’єктів, що походять з-за меж Європейського Союзу. Це вже викликає занепокоєння серед деяких артдилерів у ЄС, повідомляє Le Figaro.

Згідно з Регламентом (ЄС) 2019/880, європейські аукціонні доми, галеристи та антиквари повинні надавати документальні докази того, що культурні цінності, віком понад 200 років (або понад 250 років у випадку археологічних об’єктів, зокрема фрагментів пам’яток і об’єктів спадщини) та вартістю понад €18 000 (для археологічних елементів мінімальна вартість не передбачена), були вивезені з країн походження законним шляхом.

Цей регламент є продовженням ініціативи 2019 року, яка мала на меті боротьбу з фінансуванням тероризму через незаконну торгівлю предметами мистецтва та артефактами. Його впровадження відбувається на тлі глобального перегляду практик торгівлі культурними об’єктами — як легальної, так і пов’язаної з колоніальними експропріаціями чи примусовим вилученням майна.

Попри те, що до набрання чинності нового регулювання залишаються кілька тижнів, воно вже викликає тривогу серед європейських дилерів. Відтепер вони зобов’язані будуть доводити законність імпорту навіть для об’єктів, придбаних до червня 2025 року. А ринок антикваріату десятиліттями існував з мінімальним контролем і правовими наслідками. Для отримання ліцензії імпортери повинні будуть вказати країну походження об’єкта, дату його вивезення та надати інформацію про всіх попередніх власників.

Водночас регламент передбачає певну гнучкість: якщо країну походження об’єкта визначити неможливо, імпортер може надати докази законного вивезення з останньої країни, де об’єкт перебував щонайменше п’ять років.

Проте навіть ці правові механізми не знімають побоювань, що культурні об’єкти все ж можуть бути конфісковані при ввезенні до ЄС, якщо дилер не зможе довести їх походження. Також виникають сумніви, чи захочуть колекціонери з країн, що не входять до ЄС, співпрацювати з ринком, який вимагає довготривалого оформлення дозволів і ризикує конфіскацією майна.

«Зрештою ми взагалі припинимо купувати щось з-за меж Євросоюзу», — заявила в інтерв’ю Le Monde Антонія Ебервайн, віцепрезидентка Національної спілки антикварів Франції. — «Ми ризикуємо збіднити ринок археологічних об’єктів, а також ікон, доколумбового, індійського чи китайського мистецтва — і при цьому не припинимо нелегальну торгівлю, яка за своєю природою є невидимою та недекларованою».