Швейцарський музей змушений заплатити компенсацію спадкоємцям німецького колекціонера

Каміль Піссаро "La Maison Rondest, l’Hermitage, Pontoise", 1875
Каміль Піссаро "La Maison Rondest, l’Hermitage, Pontoise", 1875
Каміль Піссаро “La Maison Rondest, l’Hermitage, Pontoise”, 1875 / Фото: Kunstmuseum Basel

Художній музей Базеля ухвалив рішення виплатити компенсацію спадкоємцям єврейського колекціонера Ріхарда Земмеля, який змушений був продати полотно Каміля Піссарро, рятуючись від переслідувань нацистського режиму.

У 1933 році Земмель виставив на аукціон картину «La Maison Rondest, l’Hermitage, Pontoise, 1875», перебуваючи під тиском через своє походження та членство у соціал-демократичній партії, яку нацисти заборонили. Згодом картину придбав колекціонер Вальтер Ганхарт, а пізніше вона була передана в дар Художньому музею Базеля. На той момент це полотно не значилося у реєстрах мистецтва, конфіскованого нацистами. Музей самостійно провів тривале дослідження провенансу картини.

Цікаво, що спадкоємці Земмеля не є його кровними родичами: усе своє майно він заповів знайомій Грете Гросс, яка доглядала за ним після смерті його дружини. Компенсацію від швейцарського музею отримають дві онучки Гросс. Суму за картину, наразі не розголошено.

Ріхард Земмель (Richard Semmel, 1875–1950) — німецький єврейський текстильний фабрикант, колекціонер мистецтва і меценат. Він був відомий своєю пристрастю до імпресіоністів та постімпресіоністів, і його колекція включала роботи таких митців, як Каміль Піссарро, Ван Гог і Поль Сезанн.

Читайте: Виручені на Christie’s кошти з продажу Ван Гога розділять між трьома єврейськими сім’ями