Символ свободи: у Києві з’явилась «Воля» Олексія Сая з понівечених війною літер

Олексій Сай, “Воля” 2024 Фото: facebook.com/liosha.say
Олексій Сай, “Воля” 2024
Фото: facebook.com/liosha.say
Олексій Сай, “Воля”, 2024
Фото: facebook.com/liosha.say

На Центральному вокзалі Києва з’явилася скульптура відомого українського художника Олексія Сая «Воля», створена з понівечених обстрілами літер прифронтового селища Любимівка на Херсонщині. Із цих уламків зібране слово, що водночас означає і свободу, і волевиявлення — сенси, які набули особливої ваги з моменту російського вторгнення в Україну.

Використання справжніх пошкоджених матеріалів надає скульптурі ще більшої глибини: вона буквально зібрана з уламків боротьби, з того, що залишилось після ворожих обстрілів. Це не просто символ — це реальний слід війни, перетворений на мистецтво.

У візуальному плані робота перегукується з культовою скульптурою Роберта Індіани LOVE, яка давно стала символом американського попарту. Проте «Воля» — не про ідеалізм, а про вистраждану реальність. Спираючись на типографічний стиль Індіани, робота будує міст між глобальними символами ідеалізму та геополітичними реаліями війни.

Це вже не перший проєкт художника, у якому він працює з понівеченим війною матеріалом. У 2024 році Олексій Сай створив інсталяцію I’m Fine для фестивалю Burning Man, використавши, знову ж таки, реальні вказівники з прифронтових територій України. Ці знаки, що пережили удари артилерії та ворожі наступи, стали основою для проєкту, який іронічно названо — «I’m Fine (Я в порядку)».

I’m Fine Олексій Сай
Олексій Сай, “I’m Fine”, 2024
Фото: facebook.com/liosha.say

У своїх роботах Сай перетворює сліди агресії на символи. І «Воля», і «I’m Fine» — це мистецтво, яке прямо говорить мовою війни, не маскуючи травми, а виводячи їх у публічний простір. Символ свободи, який стоїть на київському вокзалі, тепер говорить за всю країну — і про її біль, і про її незламну волю.

Раніше скульптуру Олексія Сая експонували лише для міжнародної аудиторії, щоб привернути увагу світових лідерів, політиків та експертів до того, за що борються українці. Тепер її може побачити кожен відвідувач вокзалу на другому поверсі, біля ескалатора. У Києві її представлено за підтримки Укрзалізниці та PinchukArtCentre.