Для арт-ринку 2020 рік видався складним. Через пандемію, яка спричинила скасування багатьох заходів, ярмарки та аукціони вимушені були приймати нестандартні швидкі рішення, щоб втриматися на плаву. На порятунок арт-бізнесу прийшли новітні технології, які допомогли продовжити їхню роботу. Галереї, арт-ярмарки та аукціони занурилися в онлайн. Аукціонні будинки почали проводити торги в інноваційному форматі, коли аукціоністи, стоячи за трибуною в прямому етері водночас приймали ставки з Гонконгу, Пекіна, Лондона чи Нью-Йорка, а арт-ярмарки та галереї створювали віртуальні кабінети, по яких за допомогою гаджетів можна було відвідувати експозиції та робити покупки.
І все ж, в цій складній ситуації аукціонним будинкам вдалося продавати лоти за один вечір на десятки і сотні мільйонів доларів. На жаль, в цьому році не було продано жодної роботи, яка би перетнула позначку в $ 100 мільйонів, як це вже стало доброю традицією минулих років. Лідером нашого рейтингу по кількості продажів став аукціон Christie’s, на його торгах було реалізовано 50% робіт з нашого списку, на Sothebys – 30%, Phillips та Poly Auction по 10%. Загальна сума десяти найдорожчих проданих творів мистецтва склала $ 452,9 млн.
1. Френсіс Бекон, «Триптих, натхнений Ористеєю Есхіла» (1981). Sotheby’s, Нью-Йорк. Продано 30 червня 2020 за $ 84,6 млн
Проданий триптих – один з 28 подібних робіт великого формату, створених Беконом в період між 1962 і 1991 роками – став «героєм» аукціону, який глава європейського відділу Sotheby’s Олівер Баркер назвав «історичним».
Полотно належало норвезькому колекціонерові Гансу Расмусу Аструпу (з 1984 року). Його естімейт становив від 60 до 80 мільйонів доларів.
Новий господар знайшовся всього за десять хвилин, торгувалися два покупця: з Китаю (онлайн) і з Нью-Йорка (по телефону). Робота дісталася другому, який побажав залишитися невідомим.
2. У Бін, «Десять видів каменя Лінгбі» (1610). Poly Auction, Пекін. Продано 18 жовтня 2020 за $76,6 млн
На цій картині зображені 10 окремих видів одного каменю з графства Лінгбі в провінції Аньхой в Східному Китаї. У 1989 році вона стала першою китайською картиною за мільйон доларів, яку було продано на Sotheby’s. У 2020 році Poly Auctions в Пекіні знову продав її, але вже в 75 разів дорожче. Торги були справжньою боротьбою серед покупців, яка тривала майже годину, і остаточна ціна робить її найдорожчою китайською класичною картиною, яка коли-небудь була продана на аукціоні.
3. Рой Ліхтенштейн, «Оголена з радісною картиною» (1994). Christie’s, Нью-Йорк. Продано 10 липня 2020 за $ 46,2 млн.
Американський художник Рой Ліхтнештейн створив цю роботу у 1994 році, на заході своєї творчої кар’єри і життя. На полотні, виконаному в фірмовому стилі Ліхтенштейна зображена світловолоса американська красуня. На ній немає нічого, крім синьої пов’язки на голові і червоної помади.
Незважаючи на те, що дана робота неодноразово переходила з рук в руки після того, як вона була продана галереєю Лео Кастеллі, вона раніше ніколи не з’являлася на аукціонах. Результати торгів зробили її третього за ціновою величиною серед робіт Ліхтенштейна, які за весь час були продані на аукціонах. Продавцем був колишній генеральний директор UFC Лоренцо Ферттіта.
4. Девід Хокні, «Каньйон Ніколса» (1980). Phillips, Нью-Йорк. Продано 7 грудня 2020 року за $ 41 млн
Хокні написав картину після свого переїзду до Лос-Анджелеса в 1978 році. Картина потрапила на аукціон прямо з колекції єдиного першого власника на Західному узбережжі США, де він проживає чотири десятиліття з моменту придбання в 1982 році. Результати продажу зробили її найдорожчим пейзажом серед робіт художника.
Девід Хокні вважається одним з найдорожчих художників сучасності, рекорд для його творчості був встановлений у 2018 році на аукціоні Christie’s, коли картину «Портрет художника (Басейн з двома фігурами)» купили за 90,3 мільйона доларів.
5. Рен Ренфа, «П’ять п’яних принців, які повертаються додому (кінець 13 – початок 14 століття). Sotheby’s, Гонконг. Продано 8 жовтня 2020 за $ 39,4 млн
Двометрову картину написав відомий китайський художник XIV століття, що служив при дворі, – Рен Ренфе. Більшість його робіт (всього він написав 21 картину) зберігаються в музеях і приватних колекціях.
Картина входила до імператорської колекції, і на ній є штампи декількох правителів. Стартова ціна лота була від $ 10 мільйонів. Художник зобразив п’ятьох принців верхом, і їх четверо слуг. Один з принців на ім’я Лі Лунцзі пізніше став імператором Сюань-Цзуном, який правив найдовше, серед інших представників династії Тан. Картину придбав Long Museum в Шанхаї.
6. Сай Твомблі, «Без назви (Bolsena)» (1969). Christie’s, Нью-Йорк. Продано 6 жовтня 2020 за $ 38,7 млн
Робота відноситься до серії, яку Твомблі випустив в 1969 році після космічної місії Аполлона-11, коли він перебував в Палаццо дель Драго на північ від Риму. Цей екземпляр також має бездоганне походження – раніше він був частиною колекції Саатчі.
7. Санью, «Катр Нус» (1950-ті роки). Sotheby’s, Гонконг. Продано 8 липня 2020 за $ 33,3 млн
Китайсько-французький художник швидко став міжнародним брендом нарівні з Анрі Матіссом (з яким його часто порівнюють). Член паризької школи, який досяг успіху на повоєнній французькій художній сцені, Санью зазвичай малював незвичайні оголені тіла. Цей зразок, створений для персональної виставки в Національному історичному музеї в Тайбеї, показує чотирьох жінок і знаменує собою відхід від його стилю. Той факт, що чотири – важливе число в китайській культурі, пов’язане зі славною історією про чотирьох великих красунь, ймовірно, підвищило вартість роботи. Останній раз ця картина була продана на Christie’s в Гонконзі в 2005 році за 2,1 мільйона доларів.
8. Марк Ротко, «Без назви» (1967). Christie’s, Нью-Йорк. Продано 6 жовтня 2020 за $ 31,3 млн
Ця темно-малинова картина була виставлена на аукціон американським бізнесменом-мільярдером Рональдом Перельманом. Останній раз її було продано на відкритих торгах за 1,2 мільйона доларів в 1998 році. Повідомляється, що Перельман купив її в приватному форматі в 2002 році.
На даний момент ціновим рекордом Ротко є картина «Помаранчевий, червоний, жовтий», 1961. Вона пішла з молотка на Christie’s за $ 86,8 млн у 2012 році.
9. Брайс Марден, «Complements» (2004-07). Christie’s, Лондон. Продано 10 липня 2020 за $ 30,9 млн
Картина 82-річного американського художника-мінімаліста прибула з маєтку колишнього президента правління MoMA Дональда Маррона. Робота слала новим аукціонним рекордом для Мардена, більш ніж в три рази перевищивши його попередній максимум в 10,9 млн доларів, встановлений в листопаді 2019 року.
10. Барнетт Ньюман, «Onement V» (1952). Christie’s, Лондон. Продано 10 липня 2020 за $ 30,9 млн
Яскраво-синя абстрактна картина висотою 150 см., останній раз була продана на Christie’s в 2012 році за 22,5 мільйона доларів. Це одна з двох картин зі знаковою серії художника, яка знаходиться у приватній колекції. Першу роботу «Onement I» Ньюман створив в 1948 році. Його монументальний твір «Onement VI» 1953 року – був проданий на аукціоні Sotheby’s в Нью-Йорку в травні 2013 року майже за 44 мільйони доларів.