Власник аукціону Christie’s Франсуа Піно відкриває свій музей в Парижі вартістю в $170 млн

Власник аукціону Christie’s Франсуа Піно відкриває свій музей в Парижі вартістю в $170 млн
Франсуа Піно / Фото: ALBERTO PIZZOLI

Один із найбагатших бізнесменів Франції Франсуа Піно, чиї статки за даними Forbes станом на 1 квітня 2021 року оцінюються в $43,5 млрд вже цього року планує відкрити в Парижі музей сучасного мистецтва «Bourse de Commerce – Pinault Collection» за проектом японського архітектора Тадао Андо, який реконструював будівлю колишньої торгової біржі. За останніми даними, вартість будівництва коштує $170 млн.

Будівля торгової біржі в I окрузі Парижа в кварталі Ле-Аль. Фото: Vladimir Partalo

У свої 84 роки Франсуа Піно, власник аукціонного дому Christie’s і концерну Kering, володар п’ятого за розміром статку у Франції і завзятий колекціонер, як ніколи близький до втілення своєї давньої мрії.

Зібравши величезну міжнародну колекцію мистецтва XX-XXI століть, яка налічує понад 5 тисяч творів безлічі художників, магнат протягом двох десятиліть прагнув відкрити в Парижі власний музей. І ось «Bourse de Commerce – Pinault Collection» будівля в двох кварталах від Лувру і в десяти хвилинах ходьби від Центру Помпіду, вже чекає на відвідувачів. Залишилося отримати лише офіційний сигнал, щоб все запрацювало.

Проект давався нелегко. Ще в 2000 році Піно знайшов майданчик на Сегені, невеликому острові, оточеному вузьким кільцем Сени. Проте до 2005 року перетворення в музей колишнього заводу Renault по проекту лауреата Пріцкерівської премії, японського архітектора Тадао Андо, яке вимагало € 150 млн, забуксувало через адміністративні складнощі.


Тоді мільярдер разом з Андо і своїм головним радником Жан-Жаком Айягоном, колишнім міністром культури і екс-главою Центру Помпіду, а нині директором колекції Піно, перемкнув увагу на Венецію. В результаті там з’явилося цілих два його музеї – Палаццо Грассі і Пунта делла Догана, відкриті в 2006 і 2009 роках відповідно.

А через кілька років Айягону повідомили, що в Парижі з’явилася вільна споруда – колишня торгова біржа. Цей пам’ятник архітектури, звичайно, більше відповідав амбіціям Піно, ніж занедбаний завод.

Бережна реставрація, поєднана з реконструкцією, була здійснена в термін. Проте введення об’єкта в експлуатацію неодноразово відкладалося, в тому числі через пандемію COVID-19. Навіть при вже запланованій даті відкриття – 23 січня 2021 року – в останній момент його довелося пересунути через чергове посилення карантинних заходів.

У планах Франсуа Піно зробити колекцію максимально доступною, тому команда нового музею готує ряд виставок і на інших майданчиках. Серед них – персональні експозиції Анрі Картьє-Брессона в Національній бібліотеці Франції та Джеффа Кунса в Музеї цивілізацій Європи та Середземномор’я в Марселі. Передбачається, що музей Bourse de Commerce – Pinault Collection і далі співпрацюватиме з державними колекціями, обмінюючись експонатами і проводячи спільні виставки.

Передбачається, що його новий паризький музей стане одним з найбільш відвідуваних в місті, де експонується сучасне мистецтво.

Читайте: На честь одного з президентів Франції перейменують музеї Орсе і Оренжері