
Фото: Voloshyn Gallery
З 7 по 11 травня в Нью-Йорку проходитиме один із найпрестижніших міжнародних артярмарків — Frieze NY 2025. Вперше в історії участь у ньому бере українська галерея — Voloshyn Gallery, яка представить персональну виставку Нікіти Кадана “Kyiv Siren“.
Проєкт досліджує памʼять, історію й насильство в контексті війни в Україні. У своїх рисунках та інсталяціях Кадан осмислює колоніальну спадщину та її вплив на спільноти, поєднуючи мотиви античної міфології з сучасною дійсністю ракетних ударів. Його роботи демонструють, як візуальна мова може фіксувати сліди руйнування та зберігати колективну памʼять навіть у часи війни.
Назва виставки відсилає до сирени — міфологічної істоти, яка співає спокусливим голосом, аби заманити кораблі на скелі й знищити моряків. Коли пісня сирени стихає — настає смерть. Сьогодні їхній образ перегукується з сучасними сиренами повітряної тривоги, які також є передвісниками загрози. У роботах художника фігури античних сирен поєднуються із чорними еліпсами, що нагадують «графічні знаки мови» — символи смертоносного співу або, водночас, промені надії й майбутнього, що дозріває крізь темряву.

Фото: Voloshyn Gallery
Образ сирени — міфологічної істоти з грецької та римської традиції з’являється у фресках, кам’яних скульптурах і поховальних пам’ятках. Вона слугує постійним нагадуванням про втрату: адже українське узбережжя Чорного моря, де у VII–V століттях до н.е. існували грецькі колонії, нині значною мірою окуповане росією — разом із південно-східними містами України, в музеях яких колись зберігалися важливі грецькі артефакти. Пограбування та знищення цих музеїв стали символом культурного стирання і привласнення.
“Участь у престижному ярмарку – це важливий крок як для нас, так і для всього українського мистецтва. Ми раді зробити це із сольною виставкою Нікіти Кадана, котрий осмислює травматичний досвід війни через мистецтво. Проєкт “Kyiv Siren” досліджує пам’ять, історію та незворотні зміни в українському ландшафті та колективній свідомості”, – розповіли Marbeks галеристи Юлія та Максим Волошин.
Виставка не лише презентує сучасне українське мистецтво світовій аудиторії, а й ставить фундаментальні питання: як зберігати культуру під час війни, як мистецтво може транслювати досвід нації, що бореться за своє право на існування.