На тлі спаду на артринку та зростання процентних ставок очікувалося, що бізнес із кредитування під заставу мистецтва сповільниться, проте сталося навпаки — спеціалізовані арткредитори та великі банки фіксують нову хвилю попиту, оскільки колекціонери шукають способи отримати капітал без продажу своїх творів. За словами експертів, попит на такі кредити лише зростає, адже колекціонери обирають цю альтернативу, щоб отримати фінансування та зберегти свої дорогі мистецькі роботи у власності. Аудиторська міжнародна компанія Deloitte оцінює цей ринок приблизно в 30 мільярдів доларів.
Великі банки, такі як Bank of America, J.P. Morgan та Citibank, а також спеціалізовані кредитні компанії, відзначають приріст обсягу кредитів. Bank of America, наприклад, заявив про збільшення свого портфеля на 10% у 2024 році, а Citibank повідомив про зростання бізнесу на 18% у Європі та понад 100% в Азії. Це зростання пояснюють тим, що артоб’єкти стають важливим елементом стратегії управління статками, особливо серед молодшого покоління.
На відміну від великих банків, спеціалізовані кредитори, такі як Fine Art Group, часто пропонують позики під вищі ставки. Філіп Хоффман, CEO лондонської Fine Art Group, повідомив про кредитний портфель близько $200 мільйонів із потенціалом зростання до $800 мільйонів. Інша компанія, Athena Art Finance, яка належить Yieldstreet, повідомляє про зростання на 45% у 2024 році. Однак, через високі процентні ставки (загальна маржа 4-6%), кредитування зараз не є дешевою. Хоча це дорожче, спеціалізовані кредитні компанії також надають колекціонерам більше свободи у виборі умов продажу своїх робіт. За словами Хоффмана, бізнес з видачі кредитів розігріється ще більше, коли артринок пожвавиться і ціни знову почнуть рости.
Аукціонні доми, такі як Sotheby’s Financial Services та Christie’s Financial Services, давно активно залучають колекціонерів у свої кредитні програми. Sotheby’s подвоїв свій кредитний портфель з $800 млн до $1,6 мільярда з 2021 року та навіть розширив свої послуги, запустивши облігації, забезпечені мистецтвом, на $700 мільйонів.
Деякі скептики застерігають про ризики на ринку кредитування під заставу мистецтва: незалежні спеціалізовані кредитори стикаються з конкуренцією з боку великих банків та аукціонних домів, як-от Christie’s і Sotheby’s, які часто пропонують вигідніші умови для великих позик у $30–$50 мільйонів через нижчі процентні ставки. Проте аукціонні доми можуть вимагати, щоб позичальники виставили на продаж твори мистецтва, якщо виникне потреба. Незважаючи на це, попит на такі послуги зростає, а перспективи зниження ставок, які можуть пропонуватися цими компаніями роблять цей сегмент ринку ще більш привабливим.
Арткредитування залишається актуальним і привабливим фінансовим інструментом, особливо для тих, хто хоче використовувати свою колекцію для отримання капіталу, не продаючи її в часи спаду цін на ринку.