Art Basel спільно зі швейцарським інвестиційним банком UBS оприлюднили щорічний аналітичний звіт світового артринку, в якому взяли участь близько 2 700 колекціонерів з активами щонайменше $1 млн кожен.
Експерти зазначають, що у 2021 році активність колекціонерів призвела до зростання обсягів імпорту та експорту творів мистецтва на 41% та 38% відповідно щодо аналогічних показників 2020-го. Збільшилися й витрати колекціонерів: у першій половині 2022 року кожен із опитаних витратив на мистецтво в середньому $180 000 (у 2021 році цей показник становив $164 000, а 2020-го — $100 000). Приблизно 23% респондентів повідомили про те, що регулярно купують роботи на суми понад $1 млн, що говорить про зростання на 12% порівняно з минулим роком.
Хоча привид економічної рецесії, стрімкої інфляції та збройних конфліктів за кордоном можуть впливати на інші фінансові звички, ці проблеми не впливають на витрати колекціонерів на мистецтво, йдеться у звіті. Активна купівля призвела до пожвавлення мистецьких ярмарків: 74 відсотки опитаних колекціонерів купували роботи на мистецькому ярмарку у 2022 році, порівняно з 54 відсотками, повідомленими у 2021 році. (Ці цифри включають як особисті покупки, так і покупки OVR). Близько половини колекціонерів повідомили, що регулярно купують роботи, не бачачи їх особисто.
«Незважаючи на нестабільний контекст, колекціонери продемонстрували дивовижну стійкість, — сказала Клер МакЕндрю, автор звіту, — вони, безсумнівно, відчувають, що мистецтво — це відносна безпечна гавань або сховище цінностей у бурхливі фінансові часи».
Окрему увагу дослідники приділили гендерній тематиці: 57% учасників опитування зізналися, що для них має важливе значення стать художника. При цьому 70% респондентів говорять про плани придбати твори, створені жінками наступного року.
Читайте: Колекціонери з Азії прагнуть купувати тільки найкраще – Bloomberg