
Фото: fondationbeyeler.ch
Нещодавно Artsy опублікувала звіт Art Market Trends про артринок 2025 року, який засвідчив зміну пріоритетів у відносинах між галереями та колекціонерами. Його вихід майже збігся з гучною новиною про те, що акціонер Artsy придбав контрольний пакет акцій її головного конкурента — Artnet. Ця угода стала знаком часу: в умовах сповільнення ринку інвестують уже не стільки в самі твори мистецтва, скільки в дані про них. Усе очевидніше, що майбутнє артринку — це не лише художники й продажі, а й цифрова аналітика, звітність і глибоке розуміння поведінки покупців. Саме таким аналітичним зрізом і став цьогорічний звіт Artsy, який подає синхронний погляд із боку і колекціонерів, і галеристів.
Звіт ґрунтується на опитуваннях 384 галерей і 1,236 колекціонерів зі 60+ країн. Питання стосувалися ціноутворення, продажів, пріоритетів тощо, щоб краще зрозуміти спільні й конфліктні точки між учасниками ринку.
Головні тенденції артринку 2025:
Онлайн-продажі в пріоритеті
43% галерей планують активніше розвивати онлайн-продажі, а понад половина — інвестують у діджитал-стратегії. Це реакція як на економічну нестабільність (яку відзначили 75% галерей), так і на поведінку молодших колекціонерів: 71% з них купували мистецтво онлайн у 2024 році.
Проблема прозорості
69% колекціонерів зізналися, що не купили роботи через нестачу інформації про ціну чи провенанс. Хоча 62% галерей визнають важливість прозорості, менше половини публікують ціни на всі роботи, а більшість не вдосконалили комунікацію за останній рік. Водночас дані Artsy свідчать: роботи з відкритими цінами продаються у шість разів частіше.
Ставка на молодих художників
72% колекціонерів зацікавлені в нових іменах — через доступні ціни та азарт відкриття. Це співзвучно з фокусом самих галерей: 51% вважають роботу з молодими-художниками ключовою для свого розвитку.
Зміни у ставленні до ярмарків
Артярмарки втрачають універсальність: лише 39% колекціонерів вважають їх важливими для покупок. Галереї мають переосмислити свою участь і більше інвестувати в онлайн-присутність, контент і соціальні мережі.
Резюмуючи, усе це говорить, що у 2025 році артринок переживає переоцінку цінностей. Колекціонери прагнуть прозорості та довіри й уникають спекуляцій та ажіотажу, а галереї повинні адаптуватися до цифрової реальності й мислити стратегічно.