Премію імені Михайла Божія започатковано Одеською обласною державною адміністрацією з метою визнання художників, які досягли значних успіхів у обласних, Всеукраїнських та Міжнародних художніх виставках; стимулювання творчого потенціалу діячів культури та мистецтва; заохочення їх за особисті високі досягнення; підтримки розвитку та популяризації сучасного образотворчого мистецтва.
Премія присуджується раз на два роки за видатні досягнення в образотворчому мистецтві за один твір або серію творів, створених протягом останніх трьох років художникам, які створили найбільш талановиті твори образотворчого мистецтва, що відрізняються глибиною образів, виразністю форм, оригінальними за ідеєю, професійними за виконанням та отримали суспільне визнання. Премія встановлюється у п’яти номінаціях: монументальне мистецтво, живопис, скульптура, графіка, декоративне мистецтво.
Оголошення переможців відбулося у п’ятницю, 9 вересня, в Одеській обласній організації Національної спілки художників України.
Степан Рябченко – переможець у номінації «Монументальне мистецтво» за серію робіт «Віртуальний сад».
«Фіолент Кришталева Крихітка». Із серії «Віртуальний сад» (2016 – 2020)
відеоінсталяція, розмір варіюється, автор музики Сергій Рябченко
Серія робіт «Віртуальний сад» (2014 – 2022)
розмір варіюється, цифровий друк на алюмінії, плексиглас (Diasec)
Квіти ― символ зародження життя, осяяння, творчості, надії. Створюючи віртуальну природу, Степан Рябченко присвячує її служінню, встановленню гармонії між людиною та існуючою матеріальною природою, пропонуючи власний підхід до цих відносин ― дбайливий та індивідуальний, у якому кожен є суб’єктом і має свідомість. Ця тема в інтерпретації Рябченка нагадує про художників епохи романтизму, котрі шукали відповіді на багато питань у відносинах людини і природи й бачили в природі відображення власних сокровенних почуттів і помислів.
Микола Овсійко – переможець у номінації «Живопис» за роботу «Перед грозою».
«Перед грозою» (2022)
70 х 100 см, полотно, олія
«Хочеться написати так, щоб нічого не було, чи було лише небо, але щоб було чути, як гудуть бджоли. Я намагаюся писати «на замовлення серця» і дотримуюся латинської формули – «Non multa, sed multum» («трохи, але багато»). Сентиментальність, душевність — це не слабкість, а гідність людини. Я буду радий, якщо тихий світ моїх картин викличе у когось це почуття. Як передати стан гармонії? Один із шляхів — повернення у світ дитинства. Згадай, коли ти був маленьким і знову пережив відчуття захоплення, яке дізнався, відкривши величезний, нескінченний світ.»
Микола Худолій – переможець у номінації «Скульптура» за роботу «Леся Українка».
«Леся Українка» (2021)
50 х 20 х 14 см, камінь, композит
«До образу Лесі Українки у мене давно стійкий інтерес, і своє бачення майбутньої скульптури я фіксував у попередніх графічних начерках та ескізах. Я ознайомився з опублікованими матеріалами про перебування Лесі Українки в Одесі, її віршованим циклом «Подорож до моря», постійно цікавлюся творами, навіяними як образом поетеси, так і її творчістю. Маю визнати, що часто Лесю зображують крізь призму образів її героїв, а це обманливий шлях, нівелювання і спрощення її реального образу. Натура цієї жінки значно глибша, набагато складніша. Перший варіант майбутнього пам’ятника був створений на основі фотопортретів юної Лариси Косач, коли вона вперше побувала в нашому місті.»
Оксана Здоровецька – переможець у номінації «Графіка» за серію робіт «Тризуби».
Серія робіт «Тризуби» (2014 – 2022)
80 х 60 см (кожна), папір, гуаш
Серію об’єднує структура-образ Герба Тризуба, яку художниця перетворює різними виразними засобами, моделюючи власне відчуття неповторної української культури. Протягом творчого шляху Оксана Здоровецька вивчає традиційну орнаментику народного мистецтва, що формувалася тисячоліттями, та має в основі універсальні архетипи буття, ритми квітучої і плодоносної природи, розмаїтої у кожному регіоні, символічний кольоровий стрій. Важливо, що мисткиня не дає прямого цитування конкретних орнаментів, а створює опосередковану власну художню формулу, яка у глядача збуджує сприйняття «енергетичного коду нації».
Есфір Серпіонова – переможець у номінації «Декоративне мистецтво» за серію робіт «Над обрієм».
Серія робіт «Над обрієм» (2019 – 2022)
250 х 80 см (кожна), текстиль, ручне ткацтво
Есфір Серпіонова вже багато років займається художнім ткацтвом. У своїй творчості вона надихається мистецтвом майстрів французького гобелена, графікою та колоритом стародавніх коптських тканин, творами мексиканських художників та традиційним народним мистецтвом. Серія гобеленів «Над обрієм» показує прагнення художниці піднятися над мирською суєтою у світ, заповнений світлом, туди, де панує мир і спокій, де над горизонтом фізичного та відчутного світу закінчується «земне» та починається «небесне».