У світі комерційного мистецтва існує термін так званого правила трьох “D” — death, divorce, debt (смерть, розлучення, борги), яке добре відоме учасникам та аналітикам арт-ринку. Крупні аукціонні будинки, арт-дилери й галеристи завжди тримають “руку на пульсі”, щоб не втратити можливість і стати учасником гучних розпродажів. Часто за ласий шматок пирога, ведеться між ними жорстка боротьба.
Одним із таких історичних моментів, невдовзі стане розпродаж на Sotheby’s, колекції сучасного мистецтва нью-йоркських забудовників Гаррі і Лінди Маклоу – причиною є їхнє розлучилися. Попередня оцінка колекції складає $ 600 млн, а в процесів торгів сумарна виручка від розпродажу цілком може побити попередній рекорд, встановлений Christie’s в 2018 році, коли аукціонний будинок частинами розпродав легендарну колекцію Рокфеллерів в цілому на $ 835 млн.
Генеральний директор Sotheby’s Чарльз Стюарт назвав колекцію Маклоу найзначнішою збіркою сучасного мистецтва, що коли-небудь з’являлася на ринку. Вражає навіть список імен художників, чиї роботи підуть з молотка: Альберто Джакометті, Джефф Кунс, Агнес Мартін, Пабло Пікассо, Зігмар Польке, Герхард Ріхтер, Марк Ротко, Енді Уорхол і інші класики мистецтва ХХ століття. Торги пройдуть в два етапи – в листопаді цього року і в травні 2022.
Ось кілька гучник історій, які потрапили під термін трьох “D”
Подружжя Маклоу
Гаррі Маклоу – один з найвідоміших забудовників Нью-Йорка, а Лінда – почесний попечитель Метрополітен-музею і Фонду Гуггенхайма. П’ять років тому вони вирішили розлучитися після 59 років спільного життя, і їх шлюборозлучний процес став одним з найгучніших судових розглядів подібного роду в Нью-Йорку останнього десятиліття. Йшлося зокрема про розподіл колекції творів мистецтва на $ 700 млн. Зрештою в жовтні 2019 го суд Манхеттена ухвалив продати 65 найбільш цінних робіт з неї і розділити виручку. Більше року пішло на боротьбу найбільших аукціонних будинків за право виставити на торги дуже важливу приватну колекцію, і ось нарешті переможець визначений. Здається, поки головний бенефіціар цього шлюборозлучного процесу – аукціонний дім Sotheby’s.
Подружжя Муграбі
У червні цього року відновилася судова тяжба про розподіл майна між Девідом і Ліббі Муграбі, яка триває з 2018 року і вже отримала в пресі титул «самого брудного розлучення в історії». Муграбі – відомий клан американських арт-дилерів, що включає батька Девіда Хосе і його брата Альберто (Тіко) Муграбі. Вони залишаються одними з найбільших торговців мистецтвом протягом останніх десятиліть. Муграбі володіють найбільшою в світі приватною колекцією картин Енді Уорхола, а також численними роботами знаменитих художників, включаючи Жан-Мішеля Баскії, Джорджа Кондо, Річарда Прінса і KAWS. Після того як шлюб Ліббі і Девіда розпався через подружню невірність останнього, почалася й боротьба за стан в $ 72 млн. На кону нерухомість на Манхеттені і в Хемптоні, але головний камінь спотикання – колекція творів мистецтва. Мова, звичайно, не про всі арт-активи сім’ї Муграбі, а про твори, придбані самим Девідом в період шлюбу, з 2005 по 2019 рік. Ліббі відновила справу про розлучення після того, як в травні цього року колишній чоловік за судовим рішенням передав їй ряд художніх творів, в тому числі роботи Баскії і Уорхола, які, як стверджує позивачка, «навмисне пошкодив». На її думку, відповідач свідомо знищив вартість творів мистецтва, які він погодився надати нібито на суму $ 16 млн.
Подружжя Ахмедових
Колекція сучасного мистецтва, що оцінюється в $ 145 млн, виявилася в центрі судового процесу розлучення російського нафтогазового мільярдера Фархада Ахмедова і його дружини Тетяни, які продовжують ділити майно в лондонському суді. Придбанням творів мистецтва, в тому числі робіт Пітера Дойга, Іва Кляйна, Марка Ротко, Енді Уорхола і Демієна Хьорста, займалася дружина олігарха. (Цікаво, що новина про купівлю роботи Марка Ротко за $46,5 млн на Sotheby’s, облетіла й українські ЗМІ у 2015 році. Оскільки твір був дуже схожим на українських прапор (на фото уверху). Про те, що робота належить саме родині Ахмедових, редакція Marbeks дізналася випадково, коли про розлучення написали британські ЗМІ, зазначивши аукціонну суму продажу та кольори абстаркції. По базі даних аукціонних торгів Marbeks і з’ясував, що роботу схожу на українських прапор придбали росіяни.)
Згідно з матеріалами суду, Фархад Ахмедов приховує колекцію в Ліхтенштейні, куди перевіз її в 2016 році в сховище (фріпорт) під назвою Stabiq Treasure House. Тетяна Ахмедова намагається домогтися передачі їй 11 картин, що входять в колекцію, а також грошової суми відповідно до рішення суду, винесеної в тому ж 2016 році. Однак до теперішнього часу колишня дружина отримала лише $ 7 млн.
Подружжя Гейтсів
Влітку 2021 року стало відомо про те, що Білл і Мелінда Гейтс вирішили розлучитися. Швидше за все, угоду про розподіл майна було складено ще до офіційного оголошення про розлучення. У числі активів пари, чиї статки Forbes оцінює в $ 131 млрд, багатомільйонні особняки в п’яти штатах, парк розкішних автомобілів, приватні літаки, сільськогосподарські угіддя і колекція творів мистецтва (оцінюється приблизно в $ 120 млн). Відомо, що Білл Гейтс збирав американське мистецтво XIX століття, в тому числі роботи Джорджа Уеслі Беллоуза, Вільяма Мерріта Чейза, Фредеріка Чайлда Хассама і Уинслоу Хомера. Також він вважається власником Кодексу Леонардо да Вінчі (так званий Лестерський кодекс, зошит наукових записів з ілюстраціями великого майстра) вартістю $ 30 млн. Питання про те, чи буде художня колекція розділена між подружжям в процесі розлучення, залишається відкритим. Поки немає вказівок на те, що будь-які з належних Гейтс робіт можуть знову вийти на арт-ринок.
Джерела: forbes.com, theartnewspaper.ru, bloomberg.com