Суд в Амстердамі в середу, 16 грудня, відмовився повернути «Пейзаж з будинками» Василя Кандинського спадкоємцям Левенштейн, яким спочатку належала ця робота. Виносячи таке рішення, суд підтвердив висновок державної комісії по поверненню награбованих нацистами творів мистецтва.
«Пейзаж з будинками», написаний Кандинським в 1909 році, був конфіскований нацистами у сім’ї Левенштейн і в 1940 році придбана на аукціоні Музеєм сучасного мистецтва Стеделейк в Амстердамі. Спадкоємці стверджують, що картина була вимушено продана під час німецької окупації на аукціоні Frederik Muller & Co за заниженою ціною і підлягає реституції.
У 2018 році державна комісія по поверненню творів мистецтва відкинула претензії спадкоємців подружжя Левенштейн, вважаючи інтереси музею більш важливими. Спадкоємці нині спробували оскаржити це рішення в суді, але безуспішно. Вони мають намір оскаржити рішення суду.
Кілька днів тому державна слідча комісія констатувала наявність серйозних недоліків в існуючій в Нідерландах практиці по поверненню награбованих нацистами цінностей. Комісія, зокрема, вказала, що відмова повернути картину Кандинського спадкоємцям сім’ї Левенштейн суперечить міжнародним правилам. Суд в Амстердамі, однак, проігнорував цей висновок.
Адвокат позивачів Джеймс Палмер назвав рішення суду неправильним сигналом. «Якщо це судове рішення залишиться в силі, то це буде означати, що нідерландської політики по поверненню цінностей фактично не існує, і награбовані твори мистецтва в Нідерландах, очевидно, ніколи не будуть повернуті законним власникам. Це суперечить моралі і абсолютно неприйнятно», – підкреслив адвокат.