Український артринок: як змінився обсяг продажів у галереях

Ганна Криволап, Горизонти у спектрі білого
Ганна Криволап, Горизонти у спектрі білого
Фрагмент виставки “Горизонти у спектрі білого”, художниці Ганни Криволап у київській галереї Білий світ (взято для ілюстрації)
Фото: whiteworld.net

Ця публікація є частиною великого звіту про дослідження ринку мистецьких галерей в Україні, який провела дослідниця артринку, PhD, доцентка Юлія Мельник на замовлення Української Асоціації Галерестів. Звіт було вперше презентовано на Art Forum Ukraine 2025, який проходив у Львові 24-25 квітня. Завантажити повну версію можна після заповнення короткої форми.

За період з 2021 по 2024 рік український артринок зазнав істотних коливань, зумовлених війною, економічною нестабільністю та зміною поведінки колекціонерів. Частина галерей (26%) змогла зафіксувати зростання продажів, ще 5% — суттєве зростання. Це пов’язують із підтримкою з боку міжнародних інституцій та підвищеним інтересом до українського мистецтва з боку як іноземців, так і українських поціновувачів.

Динаміка загального обсягу продажів творів мистецтва в артгалереях України, 2021-2024 рр., % респондентів
Динаміка загального обсягу продажів творів мистецтва в галереях України, 2021-2024 рр., % респондентів

Водночас 29% галерей зазнали зниження продажів, з них 10% — істотного. Основні причини — падіння купівельної спроможності, порушення логістики та загальна економічна напруга. Ще 16% учасників ринку повідомили про стабільні показники без суттєвих змін.

Підтримкою для галерей стали онлайн-продажі: для третини респондентів обсяг залишився стабільним, у 16% він навіть зріс. Цифрові канали, участь у міжнародних ярмарках, а також благодійні ініціативи стали важливими інструментами адаптації до нових умов.

Динаміка загального обсягу продажів, онлайн продажів та продажів творів мистецтва закордоном артгалереями України, 2021-2024 рр., %
респондентів
Динаміка загального обсягу продажів, онлайн продажів та продажів творів мистецтва закордоном галереями України, 2021-2024 рр., % респондентів

Щодо міжнародного сегмента, то 26% галерей повідомили про зростання продажів за кордоном. Але деякі з них зазначають, що сплеск інтересу 2022 року був радше емоційною реакцією, а не стабільним попитом: вже у 2023-му відбулася корекція ринку та ослаблення інтересу, відповідно як ціни, так і попит на нього дещо знизився. «Це швидше була емпатія, ніж продажі», – зазначили респонденти глибинних інтерв’ю.

Таким чином, український артринок у кризовий період демонструє як вразливість, так і здатність до адаптації — завдяки цифровим інструментам та новим форматам співпраці.