Вкрадену нацистами картину Моне повернуто спадкоємцям після того, як ФБР вистежило її в Новому Орлеані

Картина Моне Узбережжя 1865
Клод Моне, Bord de Mer (Узбережжя), 1865
Клод Моне, Bord de Mer (Узбережжя), 1865 / Фото: mutualart.com

Пастель Клода Моне, конфіскована гестапо у єврейської пари, що втекла з Відня в 1938 році, повертається їх онукам після того, як ФБР вистежило роботу і виявило її у сім’ї в Новому Орлеані, повідомляє The Art Newspaper.

Пастель 1865 Bord de Mer раніше належала Адальберту та Хільді Парлагі, які жили у Відні під час німецької анексії Австрії у березні 1938 року. Через місяць після нацистського аншлюсу Парлаги втекли з Відня зі своїми дітьми та дісталися Лондона у грудні 1938 року. Вони залишили майже все своє майно у Відні, включаючи роботи Каміля Пісарро, Поля Сіньяка, Рудольфа фон Альта та Франца фон Ленбаха. Вже з Лондона намагалися організувати їхнє відправлення до свого нового місця проживання. Але нічого в них не вийшло, в серпні 1940 року гестапо наказало конфіскувати та продати їхнє майно. Нацистський уряд привласнив виручені кошти.

«Наш дідусь був би дуже щасливий дізнатися, що цей Моне повертається після всіх його зусиль упродовж багатьох років», — заявили внучки Хелен Лоу та Франсуаза Парлагі у прес-релізі, випущеному Комісією з викрадених витворів мистецтва в Європі (CLAE), яка допомогла їм повернути пастель. “Це дуже зворушливий і винятковий день для нас, день, який ніхто з нас ніколи не думав, що настане“.

Парлагі зробив величезні зусилля щодо повернення своєї колекції аж до своєї смерті в 1981 році, але безуспішно. Його спроби домогтися компенсації також не мали успіху. У 2014 році його нащадки звернулися за допомогою до CLAE. Комісія виявила, що Моне було продано у 2019 році в Новому Орлеані. Вона зв’язалася із ФБР у 2021 році.

Через два роки пастель знову з’явилася на торгах у художній галереї в Х’юстоні. Спеціальні агенти відділу ФБР по боротьбі зі злочинами у сфері мистецтва в Нью-Йорку та Новому Орлеані та детективи з поліцейського управління Нью-Йорка зв’язалися з власниками роботи, Кевіном Шлемпом та його дружиною. Вони добровільно відмовилися від пастелі, згідно з прес-релізом ФБР.

«Співпраця сім’ї Шлемп відіграла ключову роль в успішному вирішенні цієї справи, а їх чесність у забезпеченні повернення пастелі заслуговує на високу оцінку», — йдеться в прес-релізі ФБР.

«Хоча ця картина Моне, безперечно, цінна, її справжня цінність полягає в тому, що вона означає для сім’ї Парлаги», — сказав Джеймс Деннехі з ФБР у Нью-Йорку. «Це зв’язок з їхньою історією, їхніми близькими та спадщиною, яка була майже стерта».

Читайте: ФБР конфіскувало низку творів мистецтва російського олігарха Олега Дерипаски