Мистецький Київ: великий гайд галереями столиці

Анастасія Курінська
Анастасія Курінська
Анастасія Курінська під час відвідин виставок
Фото: Олена Ковач

За приблизними підрахунками, у Києві нині діє близько 20 приватних галерей. У цьому матеріалі ви знайдете усе, що вам необхідно про них знати.

Почнімо з аукціонних домів, їх усього два. Goldens (Леоніда Первомайського, 4) було засновано у 2004 році як «Золотий перетин». Установа спеціалізується на живописі XIX-XX століть, авангарді, нонконформізмі, а також на сучасному мистецтві. Аукціони зазвичай відбуваються в тихому форматі, тобто твори експонуються як на звичайній виставці, а охочі можуть зробити свої ставки на обрані лоти. «Дукат» (Володимирська, 5) відкрито кількома роками пізніше, у 2008-му. Фокусом уваги установи є мистецтво першої половини XX століття, вітчизняне неофіційне мистецтво 1850-1990-х та сучасне мистецтво. Інституція розділяє свою аукціонну та галерейну діяльність: якщо у Goldens чи не кожна подія проходить у форматі продажу з торгами, «Дукат» часто презентує виставки, де для купівлі творів не потрібно змагатися. Усі проєкти обох аукціонних домів відкриті для відвідувачів безоплатно.

Мультифункціональні простори. Галерея – це не завжди єдина діяльність закладу. У Києві таких чимало, й усі вони співпрацюють з сучасними митцями: КультМотив (Набережно-Хрещатицька, 31/36) – поєднання їжі та мистецтва, Octo.galerie (Мечникова, 5) – молодіжний простір і експозиція у прольотах між поверхами, Avangarden (Січових Стрільців, 23А) – вино і твори мистецтва та The Naked Room (Рейтарська, 21) – галерея-кав’ярня. Остання є єдиним з перелічених закладів, де розмежування різних за призначенням просторів чітке.

Фрагмент експозиції галереї The Naked Room
Фрагмент експозиції галереї The Naked Room
Фото: Анастасія Курінська

Існують також мережеві галереї. Серед них Voloshyn Gallery (Терещенківська, 13), яку можна знайти й у Маямі. Її засновники, Максим та Юлія Волошині, сконцентрувалися на сучасному мистецтві, а з початком повномасштабного вторгнення надають перевагу проєктам, які підіймають тему міжкультурного діалогу. Мережевою є і Я галерея (Хорива, 49Б), на Подолі. Кілька її філій є також у Львові. Засновник Павло Гудімов керується власним баченням, тож в експозиції часто можна побачити роботи невідомих загалу авторів.

Більшість галерей не мають оплати за вхід та працюють лише як мистецький простір. Під час війни відкрилося три таких установи. Зовсім новенька – Mistrika (Набережно-Хрещатицька, 25), назва говорить нам про місце розташування – «міст» і «ріка». Нині там експонується дебютна виставка Олега Тістола. Команда зазначає, що й надалі співпрацюватиме з сучасними митцями, які творять у стилі «метабароко». Трохи раніше свої двері відчинила Kirisenko Art Gallery, а відтепер Kirisenko Art Centre (Златоустівська, 25). Мета закладу – промоція молодих українських митців. Засновниця – колекціонерка та галеристка Вікторія Кірісенко. Третя установа, Voitok Contemporary Art Gallery (Госпітальний провулок, 1А), також названа на честь власника – Сергія Войтока. Він є куратором галереї й постійно прагне показати глядачеві щось самобутнє. 

Фрагмент експозиції у галереї Містріка
Фрагмент експозиції у галереї Mistrika
Фото: Анастасія Курінська

Перейдімо до артпросторів, які розташовані у центральній частині міста. Біля Михайлівського Золотоверхого причаїлася Portal 11 (Трьохсвятительська, 11). Вона є однією з найменших галерей столиці. Установа працює як з сучасними митцями, так і з колекціями корифеїв. Неподалік розташована перша приватна галерея Києва, яка була заснована ще наприкінці 80-х – Триптих Арт (Десятинна, 13). У цьому ж районі знаходиться Vakulenko Art Consulting (Костьольна, 8). Галерея відкрилась у 2017 році й з того часу проводить як проєкти в співпраці з художниками-сучасниками, так і виставки старих майстрів. Звісно, не можна не згадати всім відомий PinchukArtCentre (вул. Велика Васильківська/Басейна 1/3-2). Інституція має дослідницький та галерейний напрями. До своєї діяльності часто залучають іноземних митців.

Релокуємося до Золотих воріт, тут варто звернути увагу на два простори. Центр сучасного мистецтва «Білий світ» (Чикаленка, 21А) – сімейна справа живописця Олександра Яновича та його дружини Тетяни, що була започаткована у 2016-му. Подружжя співпрацює з низкою митців на постійній основі, а також періодично влаштовує групові проєкти, серед яких Трієнале Малюнка та Бієнале Левкасу. Stedly Art Fundation (Богдана Хмельницького, 62В) – галерея закритого типу, тобто її можна відвідати лише за попереднім записом, а не в зазначені години роботи. Тут експонується як сучасне мистецтво, так і твори, які є частиною колекції Стелли Беньямінової. Саме вона заснувала фундацію у 2011 році.

Найбільша концентрація галерей Києва, з очевидних причин, на Подолі та у самому центрі. Однак це не означає, що віддалік не вирує мистецьке життя. Біля метро Арсенальна розташована галерея Ню Арт (Михайла Грушевського, 28/2). У 2008 році її заснував мистецтвознавець Микола Білоусов з метою популяризувати українську образотворчість. Фокус – сучасне і класичне мистецтво, загалом – понад 100 художників. Поміж Олімпійською та Палацом «Україна» знаходиться Центр сучасного мистецтва М17 (Антоновича, 102-104) – один з найбільших приватних виставкових просторів столиці. Установа співпрацює з Національною спілкою художників України, а також створює проєкти у колаборації з митцями усього світу.  На Голосіївській також є галерея – Imagine poiny (Голосіївський проспект, 86/1). Насправді це навіть два окремі простори, де паралельно експонуються виставки сучасного мистецтва.

Щоб не загубитися у цьому розмаїтті, пропоную вам зазирнути у підбірку мистецьких установ Києва, де усе зручно зібрано у Google Maps.